Preskoči na glavno vsebino

Kopalnica

Kopalnica je prostor, kjer odplaknemo naše skrbi v odtok, počistimo s sebe, vse, kar ne potrebujemo, se osvežimo in očistimo.

Idealno je, da tudi kopalnico čistimo sproti, po vsaki uporabi obrišemo vodne kapljice in stvari postavimo na svoje mesto. Seveda je nekaj teorija, nekaj pa praksa. Če brišemo samo mi, ostali člani pa ne, ne bomo dosegli zaželjenega učinka. Morda pa bomo za vzgled in sčasoma bodo to osvojili tudi drugi. Enkrat tedensko pa se splača kopalnici nameniti nekaj časa. Ko boste odstranili vsa čistila, boste delo opravili v pol ure.
 
V glavnem tudi za čiščenje kopalnice si pripravimo pripomočke:
- omelo, metlo oz. nekaj, s čemer bomo odstranili prah in pajčevino s sten in kotov
- krpa/rokavica za prah
- krpa/rokavica/gobica za čiščenje
- nežen  odstranjevalec vodnega kamna, kis, sodo ali kaj podobnega
- pršilko z vodo (najbolje prekuhana, destilirana ali pepelnata)
- krpo za suho brisanje
to je to....
aha, kaj pa rokavice? Pri eko čiščenju jih res ne potrebujete, ker niste v stiku s toksičnimi čistili. In zopet okolju prizanesete, ker ste zmanjšali količino odpadkov.

Postopek čiščenja je podoben kot v kuhinji:
Na površine, kjer se je nabral vodni kamen, običajno so to pipe, okrog pip, stene tuš kabine in okrog odtokov in wc školjke, nanesemo malo nežnega odstranjevalca vodnega kamna ali razredčen kis. Pustimo 10 oz. največ 15. minut, da deluje in opravi težko delo namesto nas. 

V tem času obrišemo stene, prah in odstranimo pajčevine in vsako posodico, škatlico ipd, ki nam krasi kopalnico. V začetku boste verjetno mogli tudi nežno obrisati z vlažno krpo in posušiti, kasneje to ne bo več potrebno vsakič in bo zadoščalo samo odstranjevanje prahu. 

Nato s pršilko z vodo rahlo (res rahlo, kot sapica) poškropimo površine, ki smo jim prej nanesli odstranjevalec/kis. S krpo/gobico/rokavico za čiščenje nežno obrišemo odstranjevalec/kis s površin. Poškropimo še ostale površine in jih očistimo z gobico/krpo za čiščenje. Spomnimo se tudi čepov za odtoke in wc školjko okrog in okrog. Na koncu vse površine obrišemo do suhega. 

Prezračimo in nastavimo naravne dišave za prostor. 

Dovolj ali preveč enostavno? Glavno, da deluje!

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

SECOND HAND

SECOND HAND ali iz druge roke, kar pomeni, da nabavimo rabljene izdelke. V svetu je to že dolgoletna praksa, sedaj pa se uveljavlja tudi pri nas. Odprtih je že veliko takšnih trgovin, spletnih nakupovalnic, prodaja/nakup v skupinah FB, sejmi, garažne prodaje... ipd. Vse to pripomore k zmanjšanju odpadkov. CZR Pupillam vsak mesec organizira takšen sejem v Mariboru. Spremljajte na FB strani , nakupujte in prodajajte, zamenjajte ali podarite. Vsak kos lahko dobi novega uporabnika ali pa pride v roke spretnih preoblikovalcev. Sejem v kratkem:                       Na spletni strani                                              FB objava

Olepšajmo si svojo pot

Tla pod nogami - zelo pomembno, da se počutimo varni, trdno na tleh. Stopamo po sedanjosti v svojo prihodnost. Naši koraki, bosi ali obuti, stopajo po tleh. To počnemo že tako avtomatsko, da se sploh ne zavedamo, kako pomembno je hoditi. Dobro je, da vsake toliko zavestno stopamo: peta-prsti, peta-prsti... vdih-izdih.. samo ta trenutek obstaja... čutite? Pomislite, kaj občutite, ko stopate pogibljivi brvi, neravnih in odprtih stopnicah? In kaj, ko po trdnih tleh? Drage dame pomislite na visoke ozke pete ... in na trdne, močne, stabilne... Je razlika? Na nezavednem si ustvarjamo trdno prihodnost, oporo, samozavest, jasen, fokusiran korak in stabilnost. Prvi koraki? Ne glede na katerem področju - dobesedno ali prvi koraki v šoli, prvi koraki v službi, prvi koraki v svojem poslu... različna vsebina, isti proces: potrebujemo trdno podlago, oporo, voljo, cilj, željo, motivacijo... da shodimo. Vse je povezano...Hodimo z veseljem! Bodimo srečni, da se lahko premikamo! Ne čakajmo na
Vsak od nas želi živeti v varnem in zdravem okolju. Po možnosti brezskrbno, srečno in veliko let. Vemo pa, da to ni samo po sebi umevno. Zadnjih 50, 60 let smo dosegli velik industrijski napredek. Vprašati se samo moramo ali je to res napredek? Vsaj iz vidika kvalitete bivanja. Ok, nisem tip za probleme, ljubše so mi rešitve. Poglejmo: 1. kaj lahko naredimo na področju eko gradnje? 2. naravni materiali za opremo, stene, tla? 3. kakšne so rešitve za eko gospodinjstvo: naravno pranje, pomivanje, nego in čiščenje doma? Tukaj se bomo pogovarjali o teh izredno pomembnih temah. Imate vi kakšno idejo? Sporočite mi na iris@pupillam.org Hvala, in lepo, z naravo v sožitju življenje vam želim, Iris